Bajnai Gordon nem az a politikus, aki gyújtó hangú forradalmi kampánybeszédeket mond. Viszont azt sem vártuk tőle, hogy közhelyeket és szlogeneket kiáltson a világba. Azt ugyanis, hogy normális országban szeretnénk élni, lehetetlen vitatni, de felesleges emlegetni. Az, ha szorgalom és tehetség útján az elit tagjává lehet válni szintén nem baj, de ha valaki szorgalma és tehetsége útján nem válik az elit tagjává, annak is biztosítani kell az emberhez méltó életet és a megélhetést. Tessék, tudok én is populista lenni, még nagygyűlés sem kell hozzá.
Legalább voltak a beszédben szép szlogenek. Például arra gondolok, hogy „tetteket akarunk, nem nagy szavakat”. A fejemhez is kaptam azonnal, gondolom, pármillió tévénézőhöz hasonlóan, aki kíváncsi volt az Együtt 2014 elnökének beszédére. És igen: jobb életet is akarunk. Igen ám, de attól hogy valaki ezt egy színpadon elmondja nekünk, még nem feltétlenül fogjuk elhinni, hogy jól fogja kormányozni az országot. Ahhoz több kell – program kell. Nem arra vagyok kíváncsi, hogy én mit szeretnék, azzal pontosan tisztában vagyok. És hozzám hasonlóan pontosan tisztában van vele a parasztbácsi a vidéki faluban, és pontosan tisztában van vele az értelmiségi a városok valamelyikében. Tisztában van vele a miskolci munkás és tisztában van vele a munkanélküli a kis borsodi faluban, sőt, még az egyetemista is, valahol egy campusban.
Mi, akik Bajnait hallgattuk, arra lettünk volna inkább kíváncsiak, hogy azt, amit szeretnénk, sőt, akarunk, hogyan próbálja majd megadni nekünk, ha esetleg Magyarország miniszterelnöke lesz. Nem tudtunk meg sokat. Néhány apróság persze megvan – például, hogy hogyan fogunk belelátni az állam működésébe. Igen akkor talán a korrupció is kisebb lesz. Csak éppen az a jobb élet, amit szeretnénk, hogyan fog megvalósulni? Ez a kérdés Miskolc után is nyitott maradt.
Ahogy az a másik kérdés is, hogy ki fog Bajnai Gordonra szavazni. Ugyanis a legóvatosabb becslések szerint is 6-700 ember vett részt az Együtt 2014 és a PM nagygyűlésén. Miskolcon, ahol a nyomor és a munkanélküliség egyértelműen az ellenzék irányába kell, hogy mozdítsa az embereket. A miskolci sportcsarnokban pedig nem 700-an férnek el. Ha a kis érdeklődés Bajnainak szól, az nagyon rossz bemutatkozás volt a vidéki kampány körúton, ha pedig a rossz szervezésnek, akkor nagyon rossz bemutatkozás volt a közvélemény előtt.
Azt hiszem, mind a kettő benne volt a dologban: a rossz szervezés is, és az is, hogy az emberek egyedül nem kíváncsiak Bajnaira. Ellenzéki összefogást akarnak, és ha nem kapják meg, akkor akármit mond a volt miniszterelnök, utódját nem lehet elzavarni 2014 tavaszán. Talán jó lenne, ha a következő nagygyűlésen nem arról beszélne, hogy Orbán miként terelgeti kifelé az országot az Európai Unióból, hanem arról, hogy ő hogyan terelgeti be pártját az ellenzéki összefogásba. Választás ugyanis 2014-ben lesz, most nincs.