Az utcákat ellepő plakátok mellett hétfőtől a választópolgárok ajtaján is bekopogtat a politika, jelezve hogy már csak szűk másfél hónap maradt az országgyűlési választásokig. Hétfőn kapják meg a jelöltek és jelölőszervezetek az ajánlóíveket és ezzel elkezdődik az áprilisi országgyűlési választás aláírásgyűjtése. Úgyhogy senki ne lepődjön meg, ha pártok aktivistáival találkozik. Az újdonság az eddigi választásokhoz képest, hogy eltűnnek a kopogtatócédulák és az jelöltként indulóknak az induláshoz 500 érvényes támogató aláírást kell összegyűjteniük március 3-áig. Ez azt is jelenti, hogy több jelöltet is támogathatunk az aláírásunkkal.
Az ajánlóíveket az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál kell igényelniük az indulni szándékozóknak. Az igényléseket már leadhatták korábban is de a választási irodákban csak péntek óta lehet kinyomtatni az íveket. Legkorábban hétfőn reggel lehet átvenni az ajánlóíveket és innentől számítva két hétig lehet gyűjteni az ajánlásokat.
Az ajánlásokat gyakorlatilag bárhol lehet gyűjteni a választópolgárok zaklatása nélkül. De tilos munkahelyeken, munkavégzés közben, szolgálatban lévő katonáktól és rendőröktől, a köz- és felsőoktatási intézményekben, állami, helyi és nemzetiségi önkormányzat hivatali helyiségeiben és egészségügyi intézményekben, valamint a tömegközlekedési eszközökön.
Érdemes figyelnünk arra az ajánlóívek aláírásakor, hogy a választókerületek átalakítása miatt nem mindenki a korábban megszokott választókerületben jogosult választásra. De február 17-ig erről mindenki, aki a választási névjegyzékbe belekerült levélben tájékoztatják.
És arra is, hogy az ajánlóív hiteles legyen, amin szerepel a választási iroda pecsétje, az ív sorszáma és az aláírásgyűjtő neve és aláírása. Az ívek kiadásáról átvételi elismervényt kell kiállítani, a jelölteknek az aláírásgyűjtést követően minden ajánlóívvel el kell számolniuk.
A kopogtatócédulás rendszer eltörlése mindenképp jó ötlet volt, hiszen a rendszerváltás utáni választásokon számtalanszor bebizonyosodott, hogy rengeteg visszaélésre adott lehetőséget. Illetve arra is, hogy egy adott választási kerületet teljesen lelegeljenek a legerősebb pártok aktivistái ellehetetlenítve a kisebb pártok indulását.
Könnyebb az indulás
Ez azonban azt is jelenti, hogy sokkal könnyebb elindulni a gyenge szervezeti háttérrel rendelkező pártoknak is. Országos listához mind a 27 választó kerületben egyenként 500 érvényes aláírást kell összeszedni, ami jelentős könnyebbség a kopogtatócédulás megoldáshoz képest. A jelöltállítás megkönnyítése mellett a kampányfinanszírozás megváltoztatása is az ellenzéki oldal gyengítését szolgálja. Persze elég korlátozott erővel, hiszen a valós társadalmi beágyazottsággal rendelkező kispártok nem jelentenek igazi vonzerőt a választók számára. Azok ugyanis már megtanulták, „nem érdemes” a vesztesre szavazni. Viszont megjelenhetnek olyan bizniszpártok, akik az országos listával járó, akár többszáz milliós állami kampánytámogatás miatt szállnak be a választási küzdelembe.