Hazánk EU-s tekintélye és szövetségi rendszere rendesen megtépázódott az elmúlt évek "szabadságharcában". Ám ahogy korábban mindenkit a környezetemben arra buzdítottam, hogy menjen el szavazni az országgyűlési választáson, ez az európai parlamentinél sem lesz másképp.
A dolgom azonban annyival nehezebb lesz, hogy az EU működése az egyszeri választó számára (nekem legalábbis) meglehetősen átláthatatlan. Bár közvetlenül nem érezzük a bőrünkön, hogy milyen képviselőket küldünk Brüsszelbe, belpolitikai szempontból annál nagyobb jelentősége van a választásnak. A Fidesz várhatóan megint tarolhat, de mellette tisztán látható lesz, hogy a Jobbik vagy az MSZP a második erő, illetve a Kormányváltók formációját alkotó kisebb pártok (DK és Együtt-PM) mire lesznek képesek önmagukban.
Mit csinálsz május 25-én?
Az EP-választások lebonyolítására az EU minden tagállamában 2014. május 25-én kerül sor. Azaz még egy hónap áll rendelkezésre az EP-kampány lefolytatására a pártoknak. Hazánk a korábbi 22 képviselő helyett Horvátország csatlakozása miatt eggyel kevesebbet delegálhat az Európai Parlamentbe.
A részvételi arány 2009-ben 36,28 százalék volt és alighanem most sem számíthatunk sokkal többre. A választópolgárokat sokkal nehezebb mozgósítani az EP-vel kapcsolatban, így minden pártnak fel lesz adva a lecke. És nekem is ha folytatni akarom személyes “Vegyél részt minden választáson, amin lehetséges” kampányomat. És nemcsak az alacsonyabb érdeklődés, de belpolitikai haszonszerzés miatti növekvő euszkeptikus hangulat miatt is. Ennek ellenére a közvéleménykutatások szerint a magyarok nagyrésze még mindig eu-párti. Szerencsére. Hazánk eu-s tekintélye és szövetségi rendszere rendesen megtépázódott az elmúlt évek szabadságharcában.
Kézzel fogható belpolitikai tétje van
Kézzel fogható tétje az európai parlamenti választásoknak a belpolitikára van. Nem mindegy ugyanis, hogy a pártok hogyan szerepelnek a megmérettetésen. Emlékezzünk csak az előző EP-választásra, amely előre vetítette a 2010-es választások eredményét. Most abban a helyzetben vagyunk, hogy közvetlenul utána történik, de belpolitikai szempontból így is rengeteg tanulásággal járhat az ellenzék szempontjából. Az öt évvel ezelőtti válastás a jobboldal elsöprő sikerét hozta, ami akár most is megismétlődhet.
Kérdés, hogy masszívan euszkeptikus retorikával kampányoló (eu-s zászlót égető és parlamenti wc-be helyező) Jobbik hogyan lesz képes mozgósítani szavazóit. Vona már visszakozik, hogy ők bizony nem kiakarnak lépni az EU-ból, csak újraakarják tárgyalni a csatlakozási szerződést.
A baloldal ebből a szempontból előnyben lehet, hiszen talán jobban képes megmozgatni a szavazóit, akik nem utasítják el az uniót, illetve értelmetlennek találják az orbáni szabadságharcot. A két kisebb baloldali pártot a DK és az Együtt-PM-et most mindenki beárazhatja az eredmények láttán. Gyurcsány azt jelentette ki, ha egy mandátumot sem szereznek lemondanak a párt vezetéséről. Az MSZP pedig megmérettetheti magát egyedül is a Jobbik ellen.