A Fidesz 2010-es ígéretével szemben a minisztériumok az előző ciklusban 164 milliárd forintot költöttek többek közt telefon-, bútor-, és gépkocsivásárlás.
A Blikk összegyűjtötte, hogy mennyit költöttek a 2010-ben meghirdetett költségstop ellenére a minisztériumok autókra, telefonokra és bútorokra. Mint az könnyen visszakereshető a Fidesz az első gazdasági csomag ismertetésekor teljes telefon-, bútor-, gépkocsivásárlás és -csere stopot hirdetett meg a közszférában. Ebből azonban semmi nem lett. A Blikk kimutatása szerint az elköltött összeg 164 milliárd forintra rúg az előző ciklus alatt.
A közbeszerzési stop kihirdetése
Az állami kiadások lefaragása a Szél Kálmán Terv egyik akciópontja volt. A tárgyi eszközökön túl felfüggesztették jutalmak és más, jutalom jellegű kiadások kifizetését is, illetve külsős, jellemzően tanácsadási szerződések kötésére szánt pénzeket is. Így a minisztériumoknál a kihirdetés után több mint 40 milliárd forintot zároltak, és további tízmilliárdokat vonnak el különböző államigazgatási szervektől.
Azonban a nagy nadrágszíj-megszorítás után a spórolási igyekezetből nem sok maradt. A ciklus végére összesen 164 milliárd forintot költöttek el a minisztériumok. Az összeg majdnem fele (64 milliárd) ment el informatikai eszközökre. Ezenkívül csekély 37 milliárd forint ment el a gépkocsi vásárlásra is. A képzeletbeli dobogó harmadik fokán pedig megosztva a tanácsadói szerződések és a minisztériumi utazások futottak be a maguk 26-26 milliárdjával.
A legtöbbet a Németh Lászlóné által vezetett fejlesztési tárca vállalt magára a maga 61 milliárdjával. Ennél a tárcánál a legjobb lenni informatikai beszállítónak vagy tanácsadónak: az előbbi 18 milliárdjába került az adófizetőknek, az utóbbi 17 milliárdba. A gépkocsikat pedig 15-ből oldották meg.
Plebejus kormányzás és puritán állam?
Az állami kiadások lefaragásába az olcsóbb kormányzati működés ígérete is beletartozott. Ezt nemcsak 2010-ben, hanem 2006-ban is megfogalmazta a Fidesz elnöke. Ennek érdekében átszervezték a korábbi minisztériumi szervezetet. Nyolc csúcsminisztériumot hoztak össze, csökkentve a tárcák számát, ezzel az is olcsóbb működést és a bürokrácia leépítését üzenve a választók felé.
Mint könnyen kitalálható ez sem sikerült. Sőt, ez is csúnyán elbukott. Mindenesetre ezt sem sikerült az ellenzéki pártoknak hatékonyan kommunikálniuk a választók felé. Pedig már a kezdetek kezdetén nyilvánvaló volt, hogy az kormányzati szervezetek új infrastruktúrája sem hoz olcsóbb működést.
Az Origo akkor azt írta, hogy a második Orbán-kormány tagjainak fizetése összesen 91 409 688 forint lesz. A Bajnai-kormány tagjainak bérére havi 82 372 500 forintot költött összesen az állam. Így az Orbán-kormány tagjainak bérére 9 037 188 forinttal többet költ az állam, mint az egykori Bajnai-kormány tagjaira. Ebből is világosan látható, hogy a minisztériumok átszervezése csak tovább növelte a kormányzat működési költségeit.
Fidesz kormány költségstopból ELÉGTELEN.