Amíg a szomszédban emberek halnak meg, vagy tűnnek el, és kerülnek elő megcsonkítva, mert harcolnak hazájuk európai uniós, demokratikus perspektívájáért, addig itthon egyesek örömmel mutatnának fakkot a nyugatnak. Ahogy a rendszerváltás, úgy az EU-csatlakozás sem hozta meg a várva vár Kánaánt és nyugati életszínvonalat.
A Fidesz a keleti szelek szárnyán igyekszik politikai tőkét kovácsolni az eu-szkepticizmusból és hanyatló Nyugatról beszél, miközben a jobbikosok zászlóégető és egyéb performanszokkal veszik fel a harcot az amúgy őket is pénzzel támogató "gyarmatosító" EU-val szemben. Egyelőre azonban kijelenthető, hogy többségben vannak azok, akik az ország EU-tagságát inkább pozitívnak gondolják.
Ukrajna példája
Ukrajna egyik fele a saját vérével tesz tanúbizonyságot amellett, hogy nem kér az orosz befolyásból és az antidemokratikus politikai kultúrából, addig itthon a politikai elit jobboldalán pont az ellenkezője zajlik. Szépen fokozatosan iratkozunk ki, abból az Európából, ami az ellenzéki Fidesznek még az igazodási pontot jelentette a demokratikus kultúrát nem ismerő Kelettel szemben. Az egész internetet bejárják Orbán azon idézetei, amik Putyin pincsijeinek elszaporodásáról, a Gazprom legvidámabb barakkjáról szólnak. De a legnagyobb hátraarc a paksi bővítésben látható, hiszen ott korábban ellenzékben még puccsot vizionált az orosszal történő üzletelésben.
Mára odáig fajult a helyzet, hogy Azerbajdzsán és más féldiktatórikus közép-ázsiai államok mellett egyedül Magyarország gratulál Irán vezetőinek az iszlám forradalom 3. évfordulója alkalmából. Vagy csak emlékezzünk az azeri baltás gyilkos hazaengedésére.
Mit adtak nekünk a rómaiak? – teszik fel rendszeresen a kérdést az ország uniós csatlakozásával kapcsolatban
Először is rengeteg pénzt, mint az a fenti grafikonon is látszik. Az itthon megvalósuló fejlesztések közül szinte az összes uniós társfinanszírozással történik. Persze a tagsággal kapcsolatos problémák nagyon is valódiak, de kérdéses, hogy ezt értelmes dolog ebben a kurucos szellemben megkérdőjelezni. A mérleg egyik serpenyőjébe belekerülhet a Magyarországon befektetett külföldi tőke, de meg lehet kérdőjelezni a ki vitt profit nagyságát, de nem kirabolni őket, ahogy azt a különadókkal teszik. Ami mellesleg recesszióba lökte a gazdaságot is. Persze ha nincsenek sikerek, akkor mástól kell elvenni és a kudarcokért is mindig más a felelős.
Valóban népszavazás lesz az áprilisi választás
A kérdés az lesz, hogy akarjuk-e ezt az irányt továbbra is vagy gátat szabunk ennek? Az ellenzéki összefogás csak úgy nyerhet, ha protestszavazássá tudja tenni az áprilisi választásokat. Az idő már nagyon kevés és az esélyek sem a baloldalnak kedveznek. Bár a közintézményekben sokáig Orbán hűbéresei fognak ülni, mégis most még idejében félre lehet rántani a kormányt.