Azt már tudjuk, hogy a politika nem lehet más. Bármennyire is cuki és aranyos a bázisdemokráciás civilkedés/hippiskedés, a politikai küzdőtéren ez kevés. Bár sokan nem tennének a zöld párt parlamentbe jutására nagyobb összeget, a jelenlegi politikai környezet nem is lehetne kedvezőbb a párt számára. És 2010-ben is ez juttatta a parlamenti küszöb fölé az LMP-t, nem pedig a nem létező társadalmi és intézményi beágyazottsága, ami például a felszínen tartotta a narancsos árban az MSZP-t. Azonban az LMP belső gondjai megnehezíthetik a hatékony és főleg hiteles kampányt, hiszen olyan ismertebbnek mondható politikusai hagyják el a pártot, mint Osztolykán Ágnes és Vágó Gábor.
A ciklus során a párt jövője körüli kérdőjelek akkor fogalmazódtak meg legerősebben, amikor ketté szakadt a frakció és kilépők Párbeszéd Magyarország néven a politikába visszatérő Bajnai Gordon vezette Együtt 2014 mellé álltak. Pontosabban Bajnai először az LMP-t kereste meg az összefogás gondolatával és az ezt követő belső harcok után csatlakoztak az akkor még az ellenzéki miniszterelnök-jelölti pozícióért harcoló politikushoz. De a Schiffer vezette szárny nem hagyta magát és több-kevesebb sikerrel megpróbálta konszolidálni a megtépázott pártot és frakciót.
A kedvező politikai környezet
Az új választási rendszer miatt a baloldali ellenzék pártjai kénytelenek voltak összefogni, hogy érdemben tudják felvenni a versenyt a Fidesz vezette „centrális erőtérrel”. Az LMP pedig nem kérve a szövetségből tovább faszkorbácsolhatja az „elmúlt 12 évet”. Ami teljesen megegyezik a párt eddigi mondanivalójával. Ráadásul a paksi bővítés a zöld pártnak plusz lecsapandó labdákat ad, kiegészítve a NAV-os adócsalásos üggyel. Bár az ellenzéki összefogás is nehezen tudja tematizálni a közéletet a jobboldali médiatúlsúlyban, ezért a párt legnagyobb fegyvere mégis csak az lehet, hogy a legkisebb elutasítottsággal rendelkezik. Így a bizonytalanok táborából sikerülhet annyit lehasítani, ami elegendő lehet az öt százalékos parlamenti küszöb eléréséhez.
Belső gondok
A kedvező külső környezet dacára a párt belső feszültségei mégis parlamenten kívül tarthatják a pártot. Több ismertebb politikusa is jelezte, hogy nem indul a a tavaszi választásokon. Osztolykán Ágnes mellett Vágó Gábor is kiszáll az LMP-ből.
Az LMP listáján a két társelnök mellett csak egy jelenleg is parlamenti képviselőt találunk, így az LMP nagyrészt ismeretlen nevekkel fut neki az április 6-ai megmérettetésnek.
Az LMP is beszállt az ígérgetésbe
Többek között háromkulcsos adórendszert és százmilliárdos zöldberuházásokat ígérnek programjukban. A legfeltűnőbb része azonban a földbirtokmaximum bevezetése lenne, ami azt jelenté, hogy az efölötti részeket szétosztanák, amellyel megtörnék a nagybirtok uralmát. A fiatal gazdáknak pedig hitelprogramot ígértek.