Miközben klubcsapataink dicstelenül estek ki az európai labdarúgó kupák selejtezőiből, újabb stadionépítési programot ígér a Fidesz. Orbán Viktor szeretné, ha még a nyáron döntés születne több stadion rendbehozataláról, így még idén elkezdődhetnének a munkálatok Miskolcon, Székesfehérváron és Szombathelyen is. Ha ez nem lenne elég, a miniszterelnök Puskás Akadémiának adott interjújában fejtette ki véleményét a profi labdarúgásról és a bográcsgulyásról, miközben az Európai Uniót kárhoztatta.
forrás: nepszava.com
Még több stadion és BL-döntő rendezés
A kínos nemzetközi szerepelés ellenére a miniszterelnök még több csapat stadionját stafíroztatná ki. A teljesen új stadionok (Ferencváros, Debrecen, Felcsút) mellett akár még az idén elkezdődhetnek a munkálatok Miskolcon, Székesfehérváron, Szombathelyen és a kiesőjelölt Mezőkövesden is, ahol már közpénzből „lezsírozták” a helyi csapat 400 milliós megsegítését.
Ezeket a miniszterelnök elmondása szerint a Csányi Sándor által elnökölt MLSZ pénzügyi rendszerén keresztül hozzák rendbe. De nem kell aggódnia a többi csapatnak sem, hiszen a többi NB I-es és NB II-es csapat is számíthat majd segítségre. Azt pedig csak mellékesen jegyeznénk meg, hogy a tavaly előtti szezonban az átlagnézőszám 3645 fő volt, a múlt szezonban azonban ez mindössze 2728 főre csökkent, ami igen komoly veszteség.
A klubcsapatokon kívül a Puskás Stadion rekonstrukciója is megkezdődik, ami futballstadion mellett egy olimpiai központ is lesz. 2018-ban vagy 2019-ben pedig akár már egy Bajnokok Ligája-döntőt is rendezhetünk. Yes, we can.
A profi futball, mint bográcsgulyás
A Puskás Akadémiának adott interjújában arról is beszélt a miniszterelnök, hogy szerinte egy labdarúgó csapat működtetése nem gazdasági vállalkozás. Azért ez egy óriási tévedés a miniszterelnök részéről, hiszen pont ez a hozzáállás vitte a szakadék szélére honi futballt.
A magyar futball azért maradt le a nyugatitól, mert egészségtelenül az államra támaszkodik, miközben Nyugat-Európában a ’70-es évektől a profi futball milliárdos üzlet lett, a szórakoztató ipar egyik fontos pillére. Itthon pedig maradt az állami és a tulajdonosi finanszírozás, így továbbra is állami tőkeinjekciókra van szükség a sportág működéséhez.
Ezt aztán önmaga is beismeri, amikor arról beszél, hogy milyen gazdasági szereplők állnak a magyar klubok mögött:
"A magyar profi futball teljesen életképes. Ha végignézzük, lassan és biztosan gyarapszik azoknak a kluboknak a száma, amelyek mögött jelentős gazdasági szereplők állnak" - jelentette ki, példaként felhozva a Videotont, a Győrt, a Diósgyőrt, a Honvédot, a Debrecent, a Pécset, az MTK-t és a Paksot. "a Fradinak hamarosan lesz kérője, erősebb és nagyobb, mint bárki másnak, ez hetek kérdése. A Kecskemét is meg fog erősödni, csak először kicsit meg kell melegednie Magyarországon a Mercedesnek."
Megint az Európai Unió a hibás
Orbán Viktor megemlítette a futball globális problémáit is, mint például a pénzügyi fairplay vagy a Bosman-szabályt is. Az utóbbi lényege az uniós külföldi játékosok szabad mozgása, ami a kormányfő szerint az Eu egyik legsúlyosabb hibája, mert szerinte "a foci a kultúra része, ezért speciális szabályok kellenek, s nem lett volna szabad gazdasági tevékenységgé minősíteni".