Bár az idei Budapest Pride több szempontból sikeresnek mondható, a homoszexuálisok elfogadottsága terén még jócskán akad tenni való. Pozitívnak tekinthető, hogy az elmúlt évekhez képest többen vettek részt a felvonuláson és az ellentüntetők sokkal kevesebb számban voltak jelen. A Google, a Prezi és az espen közös kezdeményezéséhez is több mint 300 szervezet csatlakozott. Fájó azonban a kormány teljesen közömbössége.
A Budapest Pride felvezetése is azt vetítette előre, hogy az idei felvonulás jól fog sikerülni. Számomra a legjobban tetsző esemény a szélsőjobbos deres.tv teljes nevetségessé tétele volt. Annak aki esetleg lemaradt volna róla, röviden az történt, hogy a deres.tv úgy gondolta, hogy személyiségi jogok megsértése mellett kipakolja válogatás nélkül a Pride rendezvényeinek Facebook eseményeiről a jelentkezők nevét és fényképét. Szerencsére az emberek vették a lapot és ezután önként kezdtek jelentkezni a deres.tv „köcsöglistájára”.
Jó lenne, ha mindenki megértené, hogy a szélsőjobbtól nem rettegni kell, meg elhatárolósdit játszani, hanem kinevetni, megmutatva, hogy mennyire értelmetlen a gyűlölködés. Ráadásul egy-két sajnálatos incidenstől eltekintve a Pride is megmutatta, hogy a Jobbik és segédcsapatai mennyire meggyengültek az utcai akciózások terén is.
Negatívumok
Hiába volt kevesebb tüntető azért nem állták meg, hogy hazaszeretetből ne kössenek bele a felvonulásról hazafele igyekvő részt vevőkre. Ráadásul ebben szituációban a rendőrség sem volt a helyzet magaslatán, bár elmondható, hogy a rendőrség az egészet eseményt figyelembe véve jól kezelte a helyzetet.
Elszomorító, de nem meglepő a Fidesz-KDNP hozzáállása. A fenenagy családcentrikusságba és erkölcsökbe még mindig nem fér bele egy minimális tolerancia. De persze mit várjunk attól a kormányzattól, amely XXI. századi valós társadalmi viszonyok teljes figyelmen kívül hagyásával alkotja meg az alaptörvényben.
Pozitívumok
Szerencsére a baloldal mindig képviselteti magát a felvonuláson, de évközben mintha elfeledkeznének az LMBTQ-közösségről. Becslések szerint a nem heteroszexuális aránya a társadalmon belül 5-8% körül lehet, ami alsóhangon is 4-500 ezer embert jelenthet. Pedig most láthatóan megmozdult valami. A Google, a Prezi és az espen közös kezdeményezéséhez is több mint 300 szervezet csatlakozott. Láthatóan a széljobbtól is visszalehet venni az utcát, ami a demokratikus ellenzék számára kulcsfontosságú lenne, hogy együtt demonstrálják az Orbán-ellenes szövetség erejét.
Az Obama-faktor
Bár még itthon érezhetően távol állunk attól, ami az USA-ban vagy Nyugat-Európában történik a melegek jogainak terén, egyszer eljön Magyarországon is azaz idő, amikor két azonos nemű ember házasságot köthet egymással.
Az amerikai elnök második ciklusáért folyó kampányában első amerikai elnökként nyíltan kiállt a melegjogok mellett. Azóta a Legfelsőbb Bíróság semmissé tett egy rendeletet, ami kizárólag férfi és nő között határozta meg a házasság fogalmát, ezzel utat nyitva minden szövetségi államban. De Nagy-Britanniában és Franciaországban lehetővé vált az azonos neműek házassága.
A kérdés itthon ki mer majd először előállni egy nyíltan melegjogokat támogató programmal? Reméljük olyan soká már nem kell várni rá.