Tudjuk jól, hogy a Fidesz retorika szintjén igencsak szereti szapulni az általa hanyatlónak, akaratát ránk erőltető Nyugatot vagyis az Európai Uniót. Pedig a kohéziós alapokból befolyó uniós fejlesztési pénzekre olyan szüksége van az országnak, mint egy falat kenyérre. De a miniszterelnök nyugodtan játszhat rá szavazóközönsége euroszkeptikus érzelmeire. Eközben pedig keleti (fél)diktatúrákhoz dörgölőzünk pénzt remélve.
Szijjártó Péter a „keleti szélen” száll
Szijjártót a köztársasági elnök tavaly június elején nevezte ki külügyi és külgazdasági államtitkárnak. Ez azért különösen fontos, mert fő feladata a keleti, de főleg arab országokkal való külkapcsolatok egyengetése lett. Kinevezése óta pedig már 22 gazdasági vegyes bizottságot vezet. A hvg.hu szerint ha tartja az eddigi ütemet év végéig az azt jelenti, hogy utazásaival annyit tett meg, amivel háromszor megkerülhetné a Földet.
Persze aki rendszeresen olvassa a kormány honlapját vagy nézi a köztévét, annak nem lehet nagy meglepetés ez a teljesítmény, hiszen nem múlik el hét, hogy Szijjártó ne jelentkezne valami újabb „eredménnyel”. Az is figyelemre méltó, hogy útjainak egy jelentős része Azerbajdzsánba vezetett. Ami érthető, hiszen a keleti szél politikájának egyik leglátványosabb eleme az azeri baltás gyilkos hazaengedése volt. Bár nyilván egy év alatt nem lehet csodát tenni, mégis utazásainak eredménye eddig főleg csak hangzatos egyezmények voltak, egy-két kivételtől eltekintve.
De más arab országokban sem sikerült kiemelkedő eredményt elérni. Pedig Szijjártóek szándéka szorosabb együttműködés az Arab Emírségekkel, Kuvaittal és Szaúd-Arábiával is. Egyelőre azonban pont itt a legnehezebb eredményeket találni.
Már nem olyan fontos a keresztényüldözés
Jellemző a pártra, hogy amíg ellenzékben nyíltan kiállt a Tibet mellett, addig mostanra ez az irány teljesen 180 fokos fordulatot vett. Sőt, egyik legfontosabb keleti partnerének tekinti az ázsiai országot, ami Kína gazdasági potenciálját tekintve teljesen érthető. Bár Orbán Viktor honlapján még mindig ott virít 2007-es kijelentése arról, hogy „Keleten semmi keresnivalónk nincs”. De hát azt figyeljük, amit cselekszik és nem azt, amit mond.
Eddig a kínai kapcsolatban sincsenek igazán áttörő eredmények. Fellegi korábban kínai cégek által építendő ferihegyi gyorsvasútról (bár a Malév megszűnése miatt ez már nem aktuális), Szijjártó VO-ás tehervonatgyűrűről is beszélt ezeknek részletein még mindig homályosak.
Oroszország növekvő befolyása sem fenyeget már
Sőt, mi szeretnénk minél szorosabban együttműködni a demokratikus kultúrájáról is ismert putyini állammal, ami geopolitikai és gazdasági helyzetéből adódóan szintén teljesen érthető. De ellenzékben (ahogy Kínával is tették) nem az elismerés hangját ütötte meg a Fidesz Oroszországgal kapcsolatban. Inkább a Gazprom legvidámabb barakkjáról beszélt a jelenlegi kormányfő. Most alighanem Paks II építésére készülhetnek az oroszok.
Mit ért el eddig a keleti nyitás?
Eddig nem sokat, bár ilyen rövid idő alatt nem is lehet. Ennek ellenére Szijjártó Péter eredményeiről folyamatosan hallunk, de ezek csak jól hangzó lózungok. Mégsem lehet azt mondani a választóknak, hogy csak lekoppintanak minket külföldön vagy reális gazdasági hozadéka ezeknek az egyeztetéseknek hanyagolható.