A kormányváltásra készülő választópolgárok örömujjongását – amely annak következménye volt, hogy az Együtt2014 és az MSZP megállapodott a választási együttműködés alapvető kérdéseiben – most csendes értetlenség váltja fel. Bajnaiék bejelentése, miszerint az MSZP felrúgta a megállapodást azzal, hogy más szervezeteket is tárgyalni hívott, arra utal, hogy bármi áron el akarják kerülni a közösködést a szocialistákkal.
Döbbenetes, hogy alig pár nappal azután a megbeszélés után, amelyen a főbb kérdésekben végre sikerült megállapodni, máris megszakadni látszik a barátság az ellenzék legnagyobb erői között. Még megdöbbentőbb, hogy míg a támogatottsági mutatók és a szervezeti adottságok alapján fölényben lévő MSZP "nincs rászorulva" Bajnai Gordonra, most látványosan Bajnaiék azok, akik próbálnak kihátrálni a közös munkából. Szigetvári Viktor, az Együtt társelnöke ugyanis úgy értékelte Mesterházy Attila május elsejei beszédét, hogy az MSZP elnöke felrúgta a megállapodásukat. Pedig Mesterházy nem csinál mást, csak kisebb politikai erőket is meghívott az együttműködésbe. Tette ezt úgy, hogy az említett megállapodás idején kimondták, hogy széleskörű ellenzéki együttműködésre van szükség. Ezért is érthetetlen, hogy hol sérült az együttműködés alapját képező megállapodás, ahogy az is, hogy mit rúgott fel Mesterházy. A rövid ideig letisztult és békés helyzet után pedig most megint nem tudjuk, hogy mit akar az Együtt2014. Bajnai Gordon egyértelműen kijelentette, hogy a kormányváltáshoz az MSZP-t nem lehet megkerülni, de lehetséges, hogy országjárása után mégis azt gondolja, hogy a jelenlegi Országgyűlés legnagyobb ellenzéki pártja nélkül is meg tudja nyerni pártszövetsége a választásokat.
Nagy kérdés, hogy Szigetvári mostani nyilatkozata mennyiben befolyásolja a nyárra ígért egyeztető tárgyalásokat, amelyeken – Bajnai ígérete szerint – egyenrangú félként akarnak tárgyalni a szocialistákkal. Ráadásul, amikor a volt miniszterelnök ezt ígérte, azt is elmondta, hogy a mostani kormány nagyon súlyos örökséget hagy majd maga után. Ha pedig ez valóban így van – márpedig így van –, akkor széleskörű társadalmi összefogásra van szükség ahhoz, hogy a kormányváltás után rendezni sikerüljön az országban eluralkodott állapotokat. Ehhez minden egyes emberre szükség lesz, pártállástól függetlenül. Bajnai korábbi nyilatkozata fényében tehát teljesen érthetetlen hogy Szigetvári Viktor miért kifogásolja, ha az MSZP a négy pontos megállapodásban foglaltak szerint másokat is meghív az együttműködésbe, hiszen az Együtt2014 és a PM nem gondolhatja komolyan, hogy a kisebb baloldali és liberális pártok segítsége nélkül olyan többséget lehet szerezni a parlamentben, amivel el lehet gereblyézni a négyéves Fidesz-kormányzás nyomait. Különösen azért, mert egyértelműen látszik: olyan feladatok várnak az új kormányra, olyan döntéseket kell majd hozni, hogy az még teljes társadalmi összefogással is nehéz feladat lesz.
Egy egész hétig úgy tűnt, hogy a demokratikus ellenzék legnagyobb erői belátták: csakis együttműködve győzhetik le Orbán Viktort. Mi, egyszerű választópolgárok pedig ülünk és reménykedünk, hogy ezt mindkét félrészéről komolyan gondolták, és az a hét folytatódik, valóban lesznek nyáron tárgyalások, valóban lesz közös jelöltállítás. És ha lesz közös jelöltállítás, akkor abban részt kell kapniuk a kisebb pártoknak és a civileknek, mert másképp igen egyszerű helyzet elé kerül az ország: Orbán Viktor marad. És nem tudom elképzelni, hogy akár Bajnai Gordon, akár Szigetvári Viktor ezt akarná.