Jövő keddtől csak arcképes igazolvánnyal lehet BKK-bérletet venni, ennek célja, hogy a pénztáros már rögtön az igazolványszám rányomtatásával adja ki a bérletet, bezárva ezzel a bliccelés egyik kiskapuját. Felmerül azonban egy kis gond...
Már eleve nevetséges az, hogy így megbonyolítanak egy bérletvásárlást. Tulajdonképp szerencse, hogy egyelőre nem kell hozzá születési anyakönyvi kivonatot és vizeletmintát bemutatnunk.
Az egész rányomtatásosdi persze arra megy ki, hogy a bliccelésen kapott utasok ne tudják ismerőseiktől elkérni a kitöltetlen bérletet, és azt bemutatva csak 2000 forint büntetést fizetni 16 000 helyett. (Arról persze már ne is beszéljünk, hogy ha ár/érték arányban normális szolgáltatást nyújtana a BKK, akkor nem lenne ennyi bliccelő.)
De mi van azokkal, akik a munkahelyükről kapják a bérletet? Mondjuk egy 400 embert foglalkoztató cég begyűjti az összes alkalmazott fényképes igazolványát, és úgy mennek el megvenni 400 bérletet? Vagy kiváltanak 100 BKK ügyfélkártyát és a pénztáros egyesével fogja ellenőrizni?
És mi a helyzet a 60 napra kiállított ideiglenes diákigazolványokkal, ha a bérletszelvény és az igazolvány érvényességi ideje nem esik egybe?
Arról nem is beszélve, hogy adatvédelmi szempontból is veszélyes. Ha a személyi igazolvány számunkat hozzárendeljük a bérletigazolvány számához, illetve az aktuális bérletszelvény számához, a jövőre bevezetésre kerülő RFID rendszer pontosan követni tudja majd, hogy épp melyik járművön utazunk, éppen milyen GPS koordinátán vagyunk. Na kinek ugrott be ismét Orwell 1984?
De ha már bevezették, akkor az lenne fair, ha ezzel bevezetnék azt is, hogy az ellenőrök egy adatbázison keresztül le tudnák kérni, hogy az adott igazolványhoz tartozik-e érvényes bérlet, és nem büntetnének meg, ha csak otthon felejtettük. Egyelőre azonban úgy néz ki, hogy Orwell-országban erre még várhatunk.
BKK adatvédelemből: Elégtelen