Végre fellélegezhet minden magyar ember: Magyarország visszafizette az IMF-nek 2008-ban felvett hitelét. Végleg megszabadulunk tehát a Nemzetközi Valutaalap embereitől (most már irodát sem fognak fenntartani Budapesten), nemhogy beleugatni a gazdaságpolitikába. A hitel végtörlesztése kapcsán érdemes visszatekinteni a Fidesz-kormány és az IMF viharos kapcsolatára. És arra, hogy mekkora kudarc az államadósság leépítése.
A „Nagy Kipaterolás”
A Matolcsy fémjelezte unortodox gazdasági intézkedéseknek az Európai Unió mellett az IMF volt a legfőbb ellenfele, hiszen a hitelért cserébe a felvevő országoknak bizonyos feltételeket szab. Maga Orbán is elismerte, hogy bár az IMF-hitel olcsóbb, mint a piaci, így kisebb kamatokat kellene fizetni, de így egy csomó dolgot nem tudtak volna bevezetni a gazdaságpolitikába.
A ciklus talán legemlékezetesebb momentuma az volt, amikor Matolcsy még nemzetgazdasági miniszterként kipaterolta a Valutaalapot, élet-halál harcnak nevezve az ellene folytatott „küzdelmet”. Azonban a hibás gazdasági döntések miatt kénytelen volt „visszahívni” őket, hogy aztán Varga Mihály másfél éven keresztül tárgyalásokat szimuláljon velük a piacok megnyugtatása érdekében. Ennek ellenére három hitelminősítő is a bóvliba sorolta Magyarországot 2011 vége felé. Az új év elején pedig 324 forinton tetőzött az euró, az államcsőd pedig lehetséges forgatókönyv volt.
De végülis az IMF benyalta a török kártyát. Ahogy a lakosság is. Emlékezhetünk azokra az óriás plakátokra, amik azt reklámozták, hogy kormány nem enged az IMF-nek, nem csökkentik a nyugdíjakat,stb.. Pedig akitől valóban félteni kellett volna őket korábban, az maga kormány volt.
Mi haszna van a végtörlesztésnek?
Nemzetgazdasági haszna nem sok ellenben politikai annál inkább. Kilehet tenni az ablakba, hogy mi vagyunk a fasza gyerekek: Magyarország jobban teljesít. A kormány legfőbb ellenfelének a „hanyatló” Európai Unió mellett az IMF-et jelölte meg, ami ellen plakátkampányt és „civil” Békemenet szerveztek, hogy megmutassák Magyarország nem lesz gyarmat.
Fontos kérdés, hogy lehet-e emiatt felminősítés a végtörlesztés miatt, hiszen így kisebb lenne a kamatteher az állampapírokon, azonban ez valószínűleg nem fog megtörténni, hiszen a túlzott deficit-eljárás megszüntetése után sem történt semmi. A hitelminősítők szemét is pontosan azok a lépések szúrják, mint az IMF-EU-ét. Ilyenek például az Orbán Viktor által nagyon büszkén emlegetett különadók, amik természetesen végül a lakosságon csattannak.
Államadósság nem csökken
A Fidesz legnagyobb célkitűzése (és kudarca) a külső adósságállomány leépítése volt. Ez érdemben nem csökkent, sőt növekedett, annak ellenére, hogy jelentős pénzeket vontak be (gondoljuk a lakosságtól kizsarolt manyup vagyonra). Bárhogyan is csomagolják be az „eredményeket” ez egy óriási kudarc.
A legkiábrándítóbb az egészben, hogy egy ilyen gazdaságilag kiábrándító kormányzás után is a Fidesz képes megőrizni, (sőt!) növelni a szavazótáborát. Pedig mindannyiunk érdeke elzavarni a gazdaságot megnyomorító és újra felosztó, a jogállamot pedig leépítő rezsimet.
Az utolsó 100 komment: