Az elmúlt időszak fideszes okossága egyértelműen a rezsicsökkentés meghirdetése volt. A kormánypárt a kommunikációs manőverrel elérte, hogy az ellenzék ismét az ő kottájából játsszon. Bajnai a hírlevelében máris meghirdette a valódi rezsicsökkentés programját, míg az MSZP ennél óvatosabban próbál fogást találni ellenfelén. Ez érthető, ugyanis bármelyik ellenzéki erő utasítaná el a jól hangzó programot, vagy éppen csak kritizálni merné azt, azonnal ráfordulnának a kormányközeli média ágyúi. Úgy érezzük ránk, bloggerekre hárult a feladat, hogy elmagyarázzuk: nincs és - ha Orbánon múlik - nem is lesz rezsicsökkentés. (A cikk elkészítéséhez KSH-adatokat használtunk.)
Elég pusztán a pénztárcákba nézünk, és máris nyilvánvalóvá válik, hogy az Orbán-kormány elmúlt három éves időszaka alatt drágult a legnagyobb ütemben az élet Magyarországon. Átlagosan 16%-kal költünk többet a háztartás éves fenntartására, ez pedig még a 10%-os rezsicsökkentést is beleszámolva havi 10 ezer forinttal több kiadást jelent 2010-hez képest.
A kormány által kommunikált lakossági energiaár-csökkentés kettős veszélyt rejt magában, és mindkét fenyegetést végül mi szívhatjuk meg. A lakosságon megspórolt bevételt ugyanis az ipari fogyasztókon hoznák be. Különösebben magyarázni nem kell, hogy a cégek, nagyvállalatok plusz terhelése mihez vezet. Láttuk már több esetben: elbocsátások, leépítések, hazánkból kivonuló munkáltatók, ezáltal családok egzisztenciájának romba döntése.
Apró közbevetés, hogy Magyarország egyik legmegbízhatóbb hardver-beszállítójának oldalán például ez az üzenet fogadja a hűséges vásárlókat. Hamarosan egyre több ilyen kivonulással kell szembenéznünk, ha tovább sarcolják a cégeket rövid távú, demagóg intézkedésekkel.
A legtöbbet Orbánék természetesen az elosztókon keresnek, akik haszna korántsem olyan nagy, amekkora a bevételük, ugyanis ennek jelentős részét a gázcsövek, áramvezetékek karbantartására, fejlesztésére fordítják. Ha őket megszorítják, akkor ilyen jellegű felújításokon fognak spórolni, ami egy idő után áramkimaradáshoz, ellátási zavarokhoz vezethet. Olcsó húsnak híg a leve - fogalmazhatjuk meg egyszerűbben.
Tehát apu kevesebbet fizet rezsire, de a munkahelye megszűnik, áram és gáz pedig vagy lesz, vagy nem. Sebaj, apu örül, mert spórolt havi 10 %-ot. Érezni fogja ezt a gyakorlatban? Ugyan. Az infláció a pluszpénzt megeszi, az ipari fogyasztók terhelésének következtében pedig nőni fognak a termékek és szolgáltatások árai. Hangsúlyozzuk, minden terméké és szolgáltatásé, amelyhez energia kell.
Összességében pedig megint a legszegényebbeken nem segít a kormány. A kenyér és a tej nekik is drágább lesz, miközben a csökkentett rezsin arányosan többet spórolnak meg a nagyobb fogyasztók, egyszerűbb nevükön a gazdagok. A terv ráadásul nem terjed ki fontos feladatokat ellátó szociális intézményekre, mint a bentlakásos gyermek- és ifjúságvédelmi intézmények, a bölcsődék, valamint a középiskolai és felsőoktatási kollégiumok.
A számítógép mögött ülve pedig könnyű arról megfeledkezni, hogy a legszegényebbek például fával fűtenek, annak az ára pedig évek óta folyamatosan nő. A rezsicsökkentés véleményünk szerint tehát irreális, kizárólag kampányérdekeket szolgáló mítosz. Se több, se kevesebb.
Az utolsó 100 komment: