Csányi Sándor MLSZ-elnök Michel Platini UEFA-vezér és Orbán Viktor jelenlétében jelentette be, hogy Budapest is pályázik a foci EB egyik helyszínére. A szándék tehát meg van és mint tudjuk a miniszterelnök nem ismer kompromisszumot, ha fociról van szó. De a rendezéshez való út nem lesz egyszerű: hivatalosan 32 állam jelezte érdeklődését, hogy házigazdája legyen 2020-as kontinensviadalnak. Magyarország pedig egyelőre híján van az EB-rendezésre alkalmas létesítménynek, de úgy tűnik 2017 végre vagy 2018 elejére elkészülhet a felújított, multifunkciós Puskás Stadion. A beruházás mintegy 70-90 milliárdjába fog fájni az adófizetőknek.
Változás az Európa Bajnokság lebonyolításban
Mint ismert, 2020-tól nem egy vagy kettő ország rendezi a tornát, hanem 13 város, mind különböző országban. Két fajta csomagra lehet pályázni: az egyikben három csoportmeccs és egy negyed- vagy nyolcaddöntő rendezését lehet vállalni, míg a másikban az elődöntők és döntő mérkőzések lebonyolítása van. Egy ország két várossal is pályázhat, de csak egyet nyerhet meg. A leadások határideje jövő tavasszal lesz, döntés pedig ősszel. A döntős csomagra minimum 70 ezer fős létesítmény kell, a negyeddöntőre 60 ezer, a többire elég 50 ezer is, de az UEFA kivételt tesz két stadionnal is, ahol elég 30 ezer is.
A lényeg, hogy nagyobb összegben lehet arra fogadni a felújítandó Puskás befogadóképessége eléri majd a 70 ezret. Legalábbis ha lúd, akkor már legyen kövér, gondolhatja a minisztelnök. És persze óriási sportdiplomáciai fegyvertény is lenne Orbánéknak a döntő rendezése, csakhogy ahhoz nem lesz elég egy mosolygós sajtótájékoztató a játékosként aranylabdás Platinival.
Milyen lesz az új Puskás?
Kis túlzással élve, már szinte minden hétre jut egy-egy stadion-felújítással kapcsolatos bejelentés, amire lassan már csak egyet legyintünk egyet. De jó ha tudjuk, hogy csak maga a Puskás felújítása önmagában nagyságrendileg 70-90 milliárddal terheli meg a költségvetést. Emellett az összeg mellett eltörpül a többi stadionra költött pénz, igaz itt nemcsak foci lesz, hanem szerencsére méltó helyet kaphatnak az olimpikonok is, a Nemzeti Olimpiai Központban.
„Stadion a stadionban”
A győztes koncepció szerint a világon egyedülálló épület lehet a létesítmény. Az Olimpia Központ 38 hektáros területén a tornászok, a vívók, az asztaliteniszezők, az öttusázók, a dzsúdósok, a birkózók, az úszók a vízilabdázók és az atléták kapnak helyet. Tervek most ősszel készülnek el.
A kerékpáros Millenáris Velodromot is felújítják majd, ahogy a Gerevich Aladár Sportcsarnokot is. De úszó- és vízilabda-központot is terveznek a területre. A Puskás Stadionról és az Olimpiai Központról Vígh László kormánybiztos úgy nyilatkozott, hogy „A stadionra az UEFA és FIFA által megerősített árakat, a székenkénti 3-4 ezer eurót tudom mondani. Az olimpiai központnak pedig, attól függően, hogy hány négyzetmétert fogunk beépíteni, 8 és 10 milliárd forint között lesz az ára”.