A tao-pénzekkel kibélelt felcsúti akadémia félmilliárd forintos támogatást kapott az Emberi Erőforrások Minisztériumától. Emellett másfél milliárdot kasszírozhatott a Magyar Labdarúgó Szövetség is. Mindketten utánpótlás nevelésre fordíthatják az összeget.
forrás: fourfourtwo.hu
Tavaly a teljesen állami tulajdonú Szerencsejáték Zrt. 598 millió forintot utalt át sporttámogatás céljából szintén kormányközeli támogatókkal bíró sportegyesületekbe. Mindeközben pedig zavartalanul folytatódnak a stadionépítések az ország külső és belső nehézségeinek ellenére is.
A Szerencsejáték Zrt. és a Fradi kapcsolatát ismerve nem meglepő módon a legtöbb pénzt, 250 milliót, a Kubatov Gábor által elnökölt futballklub kapta. Jelentős összeget (mintegy 100 milliót) kapott Fa Nándor cége a HT Hajó Innovációs Zrt. is.
Szintén régi a kapcsolat a Szerencsejáték és a Pick Szeged férfi-kézilabdacsapata között is (utóbbi tulajdonosa Csányi Sándor, OTP vezérigazgató, MLSZ elnök). Az állami cég körülbelül 30 millióval támogatta a szegedi csapatot. A támogatottak között szerepel még két Nyerges Zsolthoz köthető szolnoki csapat is. A Szolnoki Dózsa-Közgép férfi vízilabdacsapat és a Szolnoki Olaj kosárcsapat is ezüstérmet szerzett idén.
Stadionépítések tűzön-vízen át
Bár arról lehetett olvasni a túlzottdeficit-eljárás kapcsán, hogy a kormány felfüggesztheti a stadionépítéseket, Orbán Viktort ismerve ez igencsak optimista vagy (ál)naiv feltételezés volt. Szükség esetén is újabb sarcokkal biztosították volna az államháztartás hiányának 3 százalék alá kerülését. Ennek legfeljebb a Puskás-stadion rekonstrukciójának elhalasztása látta volna kárát.
Eközben Debrecenben, Felcsúton és az Albert-stadion helyén is gőzerővel folyik munka. A tervek szerint jövőre mindhárom arénát birtokba vehetik a játékosok és a nézők.
Felcsút a legdrágább
A Nagyerdei Stadion bekerülési költsége 12,5 milliárd volt, amit a kivitelező 1 milliárd forinttal kisebb ajánlattal nyert el. Ennek ellenére a kormány a biztonság kedvéért tavaly 3, idén pedig 9,2 milliárd forintot különített el. Ha pedig leosztjuk a teljes költséget a férőhelyek számával, akkor az derül ki, hogy egyetlen nézőre 625 ezer forintos fajlagos költség jut.
A Ferencváros stadionjára 13,5 milliárdos projektet írtak ki, az idén 6,9 milliárdot különítettek el a munkálatokra. A fajlagos költség itt 614 ezer, ami egyezik a hajdúságiakéval.
A másodosztályú bajnokság megnyerésével feljutó Puskás Akadémia stadionja 3,8 milliárdból épül fel. A 3500 fő befogadására alkalmas, négy oldalról fedett lelátóval rendelkező ministadiont , Makovecz Imre vázlatai alapján tanítványai készítették el. Bár a költség negyede a az előzőekének, a fajlagos költség szempontjából ez a legdrágább stadion. Egy főre számítva 1,085 millió forinttal számolhatunk.
Összehasonlításul: a KPMG egy 2011-es tanulmányából tudhatjuk azt is, hogy a Juventus 41 ezer fős arénája 3000 euróba került székenként, vagyis körülbelül 870 ezer forintba.