“Nem tervezek visszatérni a politikába. Az egy kitérő volt, az üzleti életből indultam, ide is tértem vissza.” - ezt Kóka János mondta 2011. november 7-én az fn24 hírportálnak. Így aztán érthető, hogy felkapja az ember a fejét arra a hírre, miszerint a volt gazdasági miniszter millás informátorunk szerint rendszeresen konzultál Bajnai Gordonnal, sőt, Kóka feleségéről korábban kiderült, tanácsokat ad a volt miniszterelnöknek. (Az is igaz persze, hogy Bajnai sem akart visszatérni a politikába, sőt pártot sem akart alapítani, aztán tessék, mégis itt tartunk.)
Kóka “visszatérése” már csak azért is meglepő, mert (Bajnaival ellentétben) személye és ténykedése nem hagyott “kellemes emlékeket” a magyar választókban. Így korántsem biztos, hogy szerepvállallása pozitív hozadékot jelent a frissen alakult ellenzéki pártnak.
Rövid és kudarcos politikai pályafutás
Kóka Jánost 2004-ben ismerte meg a szélesebb közvélemény. Ekkor váltotta Csillag István távozó gazdasági minisztert az SZDSZ jelöltjeként. A liberális pártba 2006 januárjában lépett be. Még ebben az évben nagyot esett a népszerűsége a júliusban meghirdetett vasúti reform miatt. A 2006-os országgyűlési választásokon az SZDSZ országos listájának második helyéről szerzett mandátumot, a második Gyurcsány-kormányban ismét gazdasági és közlekedési miniszter.
2007. február 7-én jelentette be indulását az SZDSZ elnöki tisztéért. 2007. március 31-én a párt küldöttgyűlése (szavazategyenlőség után) a második, megismételt szavazással meg is választotta Fodor Gáborral szemben. 2008 elején a Hír TV Célpont műsora arról számolt be, hogy a választáson csalás történt. Ennek tényét interjúkkal és aláírás-mintákkal igazolták. (Az évekig húzodó per végére sem derült ki, hogy ki csalt.)
Ekkora már a legnépszerűtlenebb magyar politikus címével büszkélkedhetett, aminek köszönhetően az SZDSZ 2008. június 7-én tartott rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésen már alulmaradt Fodorral szemben. Ezt követően 2010-ig pártja parlamenti frakcióvezetője, a költségvetési bizottság tagja, az ország egyoldalú gázfüggőségét felszámolni kívánó Nabucco-bizottság elnöke volt. A 2010-es országgyűlési választáson nem indult és nem újította meg párttagságát.
Politikai karrierje lezárultával visszatért az üzleti életbe, jelenleg (többek között) a szófiai székhelyű Cellum Bulgaria vállalat igazgatóságának elnöke. (A céget Gyurcsány Ferenccel, Oszkó Péterrel és Dobrev Klárával együtt alapították.) A Cellum 2011-ben 400 milliós tőketámogatást kapott a Portfolion Kockázati Tőkealap Kezelő Zrt-től. A Portfolion az OTP-hez tartozik, a dolog pikantériája, hogy elnök-vezérigazgatója Oszkó Péter, a Bajnai-kormány pénzügyminisztere.
Stílusa hagy némi kivetnivalót maga után
Nem mondhatni tehát, hogy Kóka a politikában is olyan sikeres karriert futhatott be, mint az üzleti életben. Népszerűtlensége a magyar választók körében nem csak az akkori kormány reformjainak, de saját stílusának is köszönhető:
“Tizennégy éves koromig nem foglalkoztatott a pénz. Számomra természetes volt, hogy van.” - Playboy 2005.
“Ha Szlovákia azt mondja, hogy ő a tátrai tigris, akkor Magyarország a pannon puma.” - az elhíresült mondás 2005. szeptember 19. Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott interjúban hangzott el.
“A mocsár lecsapolásáról nem a békákat szokták megkérdezni.” - 2006-ban így válaszolt a Gazdasági Minisztérium elbocsátások ellen tiltakozó dolgozóinak.
Meglehetősen érzéketlennek tűnő kijelentései mellett a körülötte zajló botrányok (választási csalás, Kóka-villa) sem tettek jót megítélésnek. Nem véletlen, hogy hosszú ideig vezette a legnépszerűtlenebb hazai politikusok listáját.
Kockázati tényező
Mindezek figyelembe vételével nem biztos, hogy Kóka visszatérése jót tesz a frissen megalakult Együtt 2014 - PM Szövetségnek. Miközben Bajnaiék erkölcsi alapvetéseinek egyik alappillére a szolidaritás, a volt gazdasági miniszter nem a legmegfelelőbb ennek az elvnek a képviseletére. És ha nagyon őszinték akarunk lenni, akkor nem hiányzott senkinek az elmúlt három évben.