Úgy tűnik, ezekben az országokban megmaradtak egy demokratikus társadalomra jellemző egészséges reakciók. Csehországban a kormányfő lemondott a kormányát és pártját érintő letartóztatások kapcsán. Törökországban az iszlám fordulat ellen vonultak utcára, Brazíliában pedig a stadionépítéseket, a fojtogató korrupciót és a romló közszolgáltatásokat elégelték meg. Nem kell túl nagy fantázia ahhoz, hogy párhuzamot vonjunk a jelenlegi magyar közállapotokkal kapcsolatban.
Csehország
A kormányfő Necas lemondásával végződő nyomozás még tavaly indult állami szerződések megszerzésén együttműködő oligarchák csoportja ellen. Az ügy pikantériája, hogy a volt miniszterelnök programjának egyik főeleme a korrupcióellenes harc volt. Bár személyes érintettsége nem tisztázott, a cseh kormány ellen indított példátlan rendőrségi akció pártjának és apparátusának magas rangú tagjait érintette. Sőt, legfőbb bizalmasát, kabinetfőnökét is őrizetbe vették.
Talán csak a legvadabb álmainkban tudjuk azt képzelni, hogy Magyarországon politikai oldaltól függetlenül a magyar rendőrség akciósorozatot indítson az éppen uralkodó politikai kormány ellen korrupció vádjával. A korrupció olyan mértékűvé vált itthon, hogy a klasszikus megvesztegetős, megkenős szituációk már nem túl jellemzők. Ehelyett olyan hálózatok, polipok alakultak ki, amelyek a szervezetbűnözéshez hasonlóak. Nemcsak közbeszerzések megszerzésének céljával, hanem egyéb adókerülési, off-shore céllal.
Törökország
A törökök a kormány iszlám fordulata ellen tiltakoznak. A tüntetések során a rendőri brutalitás ijesztő méreteket öltött. Ennek ellenére a 2006-ban rendőrterrort emlegető Fidesz nyíltan kiáll az ankarai kormány mellett, a török demokrácia erejébe vetett hitét emlegetve. Jellemző, hogy az több uniós ország képviselője felszólította a török miniszterelnököt, hogy fejezze be az erőszak alkalmazását a tüntetőkkel szemben. A magyar külügy tájékán azonban már régóta a „keleti szél” fújdogál. Újabb bizonyíték, hogy kiszeretnénk iratkozni a hanyatló(?) nyugati országok közül.
Brazília
A dél-amerikai országban a jövő évi futball-világbajnokságra készülő beruházások verték ki a biztosítékot. A stadionok mellett olyan infrastrukturális beruházások valósulnak meg, amiből az átlag brazil nem sokat érez. Kivéve a magasabb adókat és az egyre romló közszolgáltatásokat és mindent átszövő korrupciót. Ugye, nem túl nehéz magunkat beleképzelni a brazilok helyébe? A pár napja tartó tüntetéseken nagyjából 250 ezren vettek részt és a kormány katonákat vezényelt ki a helyzet kordában tartására.
Meanwhile in Hungary
Eközben a Fidesz egyenes úton halad a következő évi választások megnyerése felé. A magyarok ingerküszöbén már alig-alig jut túl valami. Pedig a Nemzeti Együttműködés Rendszere az intézményesített korrupció rendszere. A Közgép és társai esetei az építőiparban teljesen mindennaposak. Párttársak csapatai kapnak teljesen új stadionokat. Ángyán – a Fidesz lelkiismerete – szélmalomharcot folytat a földoligarchákkal. A trafikbotrány kirobbanásakor úgy tűnt ez kizökkentheti a Fideszt lendületéből és az ellenzék tematizálhatja a közbeszédet. Mégsem ez történik. Hiába derülnek ki szaftosabbnál-szaftosabb részletek a koncessziók elosztásával kapcsolatban a körvonalazódó ellenzéki szövetség pártjai egymásnak való üzengetéssel vannak elfoglalva. Mély társadalmi felháborodás pedig szintén nem látszik kibontakozni, a mélységes közönyből pedig csak a kormány és oligarchái profitálnak.